« Svibanj 2024 »

Ukupno: 193543

Posjet gradskoj knjižnici, židovskoj i islamskoj vjerskoj zajednici u Splitu
Autor: Administrator , 18. 3. 2019.

Gradska knjižnica Marka Marulića središnja je narodna i matična knjižnica za narodne i školske knjižnice Splitsko–dalmatinske županije. Utemeljena je 1951. godine, pod nazivom Posudbena biblioteka, a od njezina početka najbrojnija korisnička skupina bili su učenici osnovnih i srednjih škola. Već 1955. godine otvoren je tako prvi Dječji odjel. Današnji naziv dobila je 1993. godine. Pod vodstvom knjižničarke obišli su sve odjele knjižnice i doznali kako se služiti knjigama i ostalim njezinim uslugama.

Za obilaska gradske knjižnice Marka Marulića učenici su se upoznali s radom te središnje splitske knjižnice u čijem se fundusu nalazi oko 300.000 knjiga.

Neposredno prije obilaska vjerskih zajednica učenici su imali molitveni program u crkvi Gospe od Zdravlja u središtu grada, a svoj su posjet toj omiljenoj splitskoj crkvi zaključili zajedničkim fotografiranjem pred spomenikom fra Filipa Grabovca u predvorju franjevačkoga samostana.

Učenici 5. razreda naše škole zajedno sa svojim vjeroučiteljem i učiteljem hrvatskoga jezika i književnosti Stipanom Šandrkom pohodili su u utorak 12. ožujka, u sklopu izvanučioničke integrirane nastave, židovsku vjersku općinu i medžlis islamske vjerske zajednice u Splitu. Bio je to prvi posjet učenika židovskoj i islamskoj zajednici u Splitu kojim se učenike htjelo potaknuti na međureligijski dijalog, međusobno prihvaćanje i uvažavanje. Preduvjet takvoga odnosa je što bolje upoznavanje drugih religijskih zajednica. Nastava je održana pod nazivom „Upoznavanje islamske i židovske vjerske zajednice s naglaskom na njihov vjerski, obiteljski i društveni život”. Za pohoda tim vjerskim zajednicama doznali su osnovne podatke o židovskoj sinagogi i medžlisu islamske zajednice. Učenicima je posebno zanimljivo predočena usporedba obilježja kršćanskih crkava sa sinagogama i džamijama. Ponešto su doznali i o temeljnim učenjima tih jednobožačkih religija.

Židovska vjerska zajednica u Splitu ima stotinjak pripadnika, dok islamska zajednica u Splitu gotovo tisuću pripadnika, a na području Splitsko-dalmatinske županije, prema zadnjemu izjašnjavanju stanovništva, nalazi se oko 2300 muslimana. Glavni imam splitske zajednice Vahid Hadžić izrazio je radost što vjeroučitelj već godinama ostvaruje suradnju učenika iz te škole s islamskom zajednicom. Pohvalio je sudjelovanje učenika u zanimanju za pripadnike drugih vjeroispovijesti.

Za posjeta židovskoj i islamskoj vjerskoj zajednici učenici potaknuti na međureligijski dijalog, međusobno prihvaćanje i uvažavanje. Preduvjet takvog odnosa je što bolje upoznavanje drugih religijskih zajednica. Kroz obilazak molitvenih prostora, sinagoge i medžlisa, upoznali sličnosti i razlike s kršćanskim liturgijskim prostorima.

Jadran Bašić, vjeroučitelj